پرویز کلانتری

۱۱ خرداد ۱۴۰۳

پرویز کلانتری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. او در ابتدا کار خود را با تصویر سازی کتاب های کودک و مقطع دبستان آغاز کرد و سپس بعدها با شروع نقاشی‌های کاهگلی، با نقش‌مایه اصلی  معماری دوره تازه‌ای را در زندگی هنری خود پیش گرفت.

نقاشی های کلانتری یک موقعیت استثنایی از گذشته هویتی ایران را پیش رو قرار می دهد. آثار وی در پی نوستالژی بناهای سنتی و قوسها و فرمهای معماری روستایی ایران بوده ودر واقع او معماری کویری یا بافت‌های از دست‌رفته ایران را بازآفرینی کرده است. با نگرشی نو در خلق موضوعی سنتی با تکنیکی جدید به کمرنگ شدن مرزهای سنت و مدرنیته پرداخت.

او با توجه به متریال کاهگل در معماری ایرانی و استفاده مستقیم از آن در کارهایش باعث می شود که بیننده بدون واسطه نوع بیان او را درک کرده و به راحتی کارهای او برای همه قابل فهم و دوست داشتنی  باشد.

آثار وی غالبا بی رنگ بوده یا صرفاً رنگ خود ماده است؛ به ندرت در برخی تصاویر رنگ‌هایی در غالب گنبدهای فیروزه ای به چشم میخورد و همچنین تصاویر به شکل محسوسی تخت هستند و در بعضی آثارش روابط فضایی به شیوه کوبیسم اجرا شده و از پرسپکتیو کلاسیک تا حد زیادی اجتناب شده است. که هردو مورد ذکر شده از ارزش‌های هنر مدرن ناشی می شوند.

نقاشانی که در طول چند دهه اخیر سعی کردند تا تصویری از ایران را نشان دهند کلانتری یکی از مهمترین آنهاست زیرا تصویری که او برای ما به یادگاری می گذارد آشنا ترین تصویری از معماری گذشته و هویت سرزمین ماست.که امروز تعدادی از آثار این هنرمند در موزه هنرهای تجسمی معاصر بانک پاسارگاد در معرض نمایش برای عموم قرار دارد.

اخبار مرتبط